W dniu 24 września 2013r. w auli Zespołu Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących Nr 5 w Łomży odbyło się spotkanie podsumowujące realizację projektu „Zdobywamy doświadczenie zawodowe poprzez praktykę” w ramach programu „Uczenie się przez całe życie” Leonardo da Vinci. W ramach programu na praktyki zawodowe do przedsiębiorstw w Szwecji i Niemczech wyjechało 30 uczniów technikum o specjalności: technik pojazdów samochodowych, technik elektronik, technik elektryk i technik hotelarstwa. Prace nad projektem rozpoczęły się w 2011 roku. Mechaniak odwiedzili przedstawiciele zaprzyjaźnionego z Łomżą miasta Södertälje - Urszula Estmer i Keneth Johanson -wicedyrektor Firmy Scania. Wizyty te pozwoliły wytypować zakłady, które przyjmą uczniów na praktyki zawodowe.
W wyniku przeprowadzonej rekrutacji wyłoniona została grupa docelowa uczniów. Wyłoniono 9 osób z technikum hotelarskiego oraz 11 osób z technikum samochodowego, elektrycznego i elektronicznego, które będą uczestniczyć w praktyce zagranicznej w Szwecji. Na praktykę do Niemiec zakwalifikowano 11 osób z technikum samochodowego, elektrycznego i elektronicznego. Wszystkie informacje odnośnie rekrutacji znajdują się na tablicy ogłoszeń w budynku szkoły.
Na dzień dzisiejszy prowadzone są zajęcia z przygotowania językowego i kulturowego w ilości 150 godzin dla każdego uczestnika.
Prowadzone są ostateczne uzgodnienia z partnerami przyjmującymi w poszczególnych krajach odbywania praktyk. Dokonywany jest wybór środków transportu oraz miejsc zakwaterowania.
„Mechaniak” rozpoczyna realizację projektu „Zdobywamy doświadczenie zawodowe poprzez praktykę” w ramach programu „Uczenie się przez całe życie” Leonardo da Vinci . Na praktyki zawodowe do przedsiębiorstw w Szwecji i Niemczech wyjedzie 30 uczniów technikum o specjalności: technik pojazdów samochodowych, technik elektronik, technik elektryk i technik hotelarstwa.
Prace nad projektem rozpoczęły się w 2011 roku. W grudniu 2011 oraz we wrześniu 2012 roku w Łomży gościliśmy przedstawicieli zaprzyjaźnionego miasta Södertälje Urszulę Estmer i Kenetha Johnsona – wicedyrektora Firmy Scania. Wizyty te pozwoliły ustalić kierunki i możliwości współpracy. Wytypowano zakłady, które przyjmą uczniów na praktyki zawodowe w maju 2013 roku:
Marka Scania jest bardzo popularna w naszym regionie. Znaczna część nowoczesnego taboru, jakim dysponuje Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji w Łomży, pochodzi właśnie od tego producenta. Natomiast Scandic posiada sieć hoteli głównie w krajach skandynawskich, a także w Belgii, Holandii, Estonii, na Litwie, w Niemczech, Polsce i Rosji.
Rekrutacja uczestników projektu zakończy się 16 stycznia 2013r. Komisja rekrutacyjna weźmie pod uwagę przede wszystkim: znajomość języka angielskiego / niemieckiego, wysokie oceny w wiodących przedmiotów zawodowych w ramach danej specjalności, oraz sytuację materialną uczniów.
Od stycznia 2013 uczniowie zakwalifikowani do projektu rozpoczną intensywną naukę języka angielskiego lub niemieckiego (140 godzin zajęć). Przewidziano również zajęcia dotyczące kultury i zwyczajów kraju, do którego udaje się młodzież. Uczestnicy projektu otrzymają nieodpłatnie zakwaterowanie, całodniowe wyżywienie, podróż wraz z opiekunami drogą lotniczą oraz w dni wolne od pracy wycieczki do miejsc atrakcyjnych turystycznie na terenie kraju przyjmującego naszych uczniów.
Planowane jest osiągnięcie zakładanych celów związanych z programem praktyk:
Realizacja projektu umożliwi pełne przygotowanie uczniów do wejścia na europejski rynek pracy z oczekiwanymi tam kompetencjami zawodowymi. Całkowity koszt projektu opiewa na sumę ok. 320.000 zł.