Spotkanie podsumowujące realizację projektu „Zdobywamy doświadczenie zawodowe poprzez praktykę”

W serwisie Scania Deutschland Koblenz W dniu 24 września 2013r. w auli Zespołu Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących Nr 5 w Łomży odbyło się spotkanie podsumowujące realizację projektu „Zdobywamy doświadczenie zawodowe poprzez praktykę”  w ramach programu „Uczenie się przez całe życie” Leonardo da Vinci.  W ramach programu na praktyki zawodowe do przedsiębiorstw w Szwecji i Niemczech wyjechało 30 uczniów technikum o specjalności: technik pojazdów samochodowych, technik elektronik, technik elektryk i technik hotelarstwa. Prace nad projektem rozpoczęły się w 2011 roku.  Mechaniak odwiedzili przedstawiciele zaprzyjaźnionego z Łomżą miasta Södertälje - Urszula Estmer i Keneth Johanson  -wicedyrektor Firmy Scania. Wizyty te pozwoliły wytypować zakłady, które przyjmą uczniów na praktyki zawodowe.

Od stycznia 2013 uczniowie zakwalifikowani do projektu rozpoczęli intensywną naukę języka angielskiego lub niemieckiego. Brali również udział w zajęciach dotyczących kultury i zwyczajów kraju, który był celem ich wyjazdu.  Uczniowie w ramach realizowanych praktyk zagranicznych mieli zapewnione nieodpłatnie zakwaterowanie, całodniowe wyżywienie, podróż z opiekunami drogą lotniczą, wycieczki do miejsc atrakcyjnych turystycznie na terenie kraju przyjmującego uczniów oraz kieszonkowe na własne wydatki. Całkowity koszt projektu to 340 tys. zł.

Dziewiętnastoosobowa grupa uczniów praktykowała w Södertälje (Szwecja). W zakładach produkcji samochodów Scania pracowało 11 uczniów (samochodziarze, elektrycy) a w sieci hoteli Scandic 8 hotelarzy doskonaliło swoje umiejętności zawodowe. Pozostałe 11 osób odbywało praktyki w zakresie techniki pojazdów samochodowych w niemieckim oddziale fabryki Scania Deutschland w Koblenz. Uczestnicy praktyk mieli możliwość poznania systemu kształcenia zawodowego Szwecji i Niemiec, wymagań szwedzkich i niemieckich pracodawców, zdobycie nowych doświadczeń w zakresie wiązania teorii z praktyką w trakcie wykonywania indywidualnych zadań, kultury, obyczajów i regionalnej kuchni oraz doskonalenia umiejętności posługiwania się językiem angielskim lub niemieckim w wybranym zawodzie i w zakresie codziennego porozumiewania się w różnych, życiowych sytuacjach.

Zdobycie nowych kwalifikacji i doświadczeń zawodowych potwierdzonych międzynarodowym certyfikatem otwiera przed młodymi ludźmi nowe perspektywy kariery zawodowej, w tym podjęcie pracy za granicą. Czterech uczniów praktykujących w Niemczech otrzymało propozycję dalszej pracy w okresie wakacji i darmowy kurs języka niemieckiego. Pracę swoim praktykantom zaproponowały też hotele Scandic w Polsce lub na terenie Skandynawii.

Pobytem uczniów ZSMiO interesowały się media lokalne, w prasie ukazywały się wywiady i artykuły na temat praktyk uczniów z Polski w Szwecji i Niemczech. Łomżanie budzili powszechne – pozytywne zainteresowanie.

W czasie podsumowania o swoich przeżyciach z praktyk opowiadali uczniowie: Emilia Grabowska (Szwecja) i Paweł Arciszewski (Niemcy). Z entuzjazmem pokazywali prezentację i zdjęcia miejsc, które zobaczyli i ludzi, których mieli okazję poznać. Emilia wspominała rejs promem do Finlandii i wieczór spędzony w wesołym miasteczku Gruna Lun; Paweł Frankfurt nocą po meczu z Borussią Dortmund i pięknie oświetlone wieżowce. Oboje podkreślali, jak bardzo ten wyjazd zwiększył ich motywację do nauki języków obcych.

Opiekun grupy, p. Kamil Piwko, nauczyciel przedmiotów zawodowych, podkreślał satysfakcję uczestników z praktyk: „Wracali zadowoleni po całym dniu zajęć i aż miło było słyszeć, jak przy kolacji wymieniali się swoimi doświadczeniami i opiniami”. Pracodawcy również byli zadowoleni z wiedzy i umiejętności praktycznych uczniów.

W Szwecji gościli również przedstawiciele Miasta Łomża. Spotkali się z władzami Södertälje oraz z uczniami, którzy opowiedzieli o praktykach, pozytywnych doznaniach i przeżyciach w związku z pobytem w obcym kraju ale również wspominali o tęsknocie za domem. Po powrocie do Polski uczniowie – zostali zaproszeni do Ratusza przez v-ce prezydent Łomży p. Mirosławę Kluczek - chwalili wyposażenie szwedzkich szkół, zakładów pracy, wskazywali na otwartość i życzliwość pracodawców oraz współpracowników.

Od listopada rusza nabór do kolejnej edycji programu praktyk zagranicznych. Tym razem uczniowie Mechaniaka wyjadą w maju 2014r. na praktyki do Hiszpanii i Wielkiej Brytanii.

 

Zdjęcia z podsumowania projektu możesz znaleźć w galerii >> tutaj <<