O Projekcie

Uczestnikami projektu są uczniowie Zespołu Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących o specjalności-technik pojazdów samochodowych, technik mechatronik, technik elektryk, technik hotelarstwa. Planowana praktyka zagraniczna ma na celu powiązanie wiedzy teoretycznej z praktycznymi umiejętnościami, co dla młodych ludzi stanowi znaczny problem.

Głównym celem projektu jest danie możliwości uczniom odbycia praktyki w innym kraju europejskim, co zwiększy ich konkurencyjność na rynku pracy, a zdobyta wiedza i praktyczne umiejętności radzenia sobie w obcym kraju będą motywacją do dalszej nauki przedmiotów zawodowych i języków obcych.

Realizacja projektu umożliwi pełne przygotowanie uczniów do wejścia na europejski rynek pracy z oczekiwanymi tam kompetencjami zawodowymi. Zdobyć je można przez odbycie praktyki w realnie funkcjonującym europejskim zakładzie pracy.

Marka Scania jest dość popularna w naszym regionie. Znaczna część nowoczesnego taboru jakim dysponuje Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji w Łomży pochodzi właśnie od tego producenta. Jest więc konieczne, żeby młodzież nauczyła się serwisować i naprawiać w/w markę pojazdów co w przyszłości zaowocuje kontynuacją nauki w tym zawodzie - podjęciem studiów wyższych, a następnie zakładaniem własnych serwisów samochodowych. W tym miejscu należy zaznaczyć, iż przez Łomżę w najbliższym czasie ma zostać utworzony transeuropejski korytarz transportowy Via Baltica, który będzie najważniejszym połączeniem drogowym pomiędzy krajami bałtyckimi.

Projekt będzie realizowany w zakładach należących do koncernu Scania, która posiada bazę technologiczną wyposażoną w profesjonalny sprzęt do napraw i obsługi pojazdów ciężarowych. Nasi uczniowie mogliby tam w pełni realizować program praktyki zawodowej. Partner jest bardzo zaangażowany we współpracę z naszą szkołą. Pragnie umocnić i skonkretyzować więzi przyjaźni z Polską nie tylko na poziomie szkoły, ale także całego regionu. Wynika to stąd, że miasto Łomża i szwedzkie miasto Sodertalje podpisały umowę o współpracy i przyjaźni.

Dodatkowo w ramach podpisanej współpracy planujemy skierować naszych uczniów z technikum hotelarskiego na praktyki z branży hotelarskiej znajdujące się w samym mieście Sodertalje – aktualnie miasto liczy około 60 000 mieszkańców. Odbycie praktyk planowane jest na przełomie maj, czerwiec 2013 roku, co umożliwi naszym uczniom poznanie metod i organizacji pracy.