Notice: Undefined property: Database::$query_show in /leonardo2013/lib/class_db.php on line 112
Leonardo 2013 | Strona główna

Podsumowanie projektu „Praktyka zagraniczna szansą dla regionu"

W auli Zespołu Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących Nr 5 w Łomży odbyło się spotkanie podsumowujące realizację projektu „Praktyka zagraniczna szansą dla regionu” w ramach programu „Uczenie się przez całe życie” Leonardo da Vinci. Na zawodowe praktyki zagraniczne do Hiszpanii i Wielkiej Brytanii w maju 2014 roku wyjechało 30 uczniów technikum o specjalności: technik pojazdów samochodowych, technik informatyk, technik teleinformatyk i technik hotelarstwa. Prace nad projektem rozpoczęły się w 2012 roku. W lutym 2014 uczniowie zakwalifikowani do projektu rozpoczęli intensywną naukę języka angielskiego i hiszpańskiego. Brali również udział w zajęciach dotyczących kultury i zwyczajów państwa, do którego już niedługo mieli się udać.

Uczniowie w ramach realizowanych praktyk zagranicznych mieli zapewnione nieodpłatnie zakwaterowanie u rodzin, całodniowe wyżywienie, podróż z opiekunami drogą lotniczą, kieszonkowe na własne wydatki, wycieczki kulturoznawcze do najważniejszych miejsc w Valencii oraz na terenie Wielkiej Brytanii. Całkowity koszt projektu to 320 tys. zł.

Jako pierwsza wyjechała dziesięcioosobowa grupa, informatyków i mechaników, do miejscowości Portsmouth w Wielkiej Brytanii. Opiekunem z ramienia szkoły był nauczyciel wiedzy o społeczeństwie Kamil Parol. Chłopcy zostali zakwaterowani u rodzin angielskich, w taki sposób aby mieli jak najbliżej miejsca pracy. Firma Training Vision w osobie Pani Joanny Skawińskiej, sprawowała opiekę nad grupą przez cały okres pobytu. W trakcie pobytu odbyły się dwie wycieczki kulturoznawcze, jedna do Londynu a druga do Salisbury oraz znanego na całym świecie Stonehenge. Ponadto uczniowie mieli okazję poznać tradycję i kuchnię angielską podczas zorganizowanego wieczoru Fish&Chips, w tradycyjnej portowej restauracji.

Druga grupa 20 osobowa składająca z uczniów technikum hotelarskiego, informatycznego, teleinformatycznego oraz techników pojazdów samochodowych odbywała staż w przedsiębiorstwach z Valencji – Hiszpania. Opiekę nad uczniami sprawowali: Andrzej Bałazy – nauczyciel przedmiotów zawodowych i Grzegorz Filipkowski – nauczyciel języka angielskiego. Uczniowie zakwaterowani byli u rodzin hiszpańskich, dzięki czemu mieli możliwość bliższego poznania obyczajów panujących w krajach południowych jak również posmakowali tradycyjnych potraw lokalnej kuchni. Firmą pośredniczącą w organizowaniu pobytu i zakwaterowania dla naszych uczniów była Esmovia España Movilidad, a osobą do kontaktów roboczych Vaida Petkeviciute. W czasie pobytu w tym pięknym mieście oprócz realizacji samego programu staży, uczniowie zwiedzali zabytki tego blisko milionowego miasta. Zapoznali się również z jego nowoczesnym wizerunkiem z ciekawymi architektonicznie konstrukcjami, które zostały wybudowane w dawnych korycie rzecznym. Pobyt w delfinarium umożliwił zapoznanie się z lokalną florą i fauną. Pogoda w Hiszpanii była komfortowa, a szerokie, piaszczyste i długie plaże Valencji zachęcały kąpieli w Morzu Śródziemnym, które o tej porze roku miało już przeszło 20oC. Po powrocie do kraju na wszystkich uczestnikach wyjazdu dało się zauważyć brązową opaleniznę - działanie południowego słońca Hiszpanii.

Dzięki praktykom zagranicznym nastąpił wzrost umiejętności posługiwania się językiem angielskim zawodowym, stwierdziła Klaudia Klukowska, kelnerka w restauracji ,,ORIO” w Walencji. Poznanie zwyczajów i obyczajów innego narodu, integracja z jego mieszkańcami korzystnie działa na rozwój naszej kultury osobistej, dodała Klaudia. Młodzież wróciła ze stażu dojrzalsza i bogatsza w nowe doświadczenia. Wszyscy uczestnicy otrzymali dokument Europass Mobilność, który jak twierdzi Marlena Baczewska może pomóc w znalezieniu wymarzonej pracy. Umiejętności zdobyte podczas praktyki wpłyną pozytywnie na jakość funkcjonowania firm, które w przyszłości zatrudnią uczestników praktyk po ukończeniu nauki w Mechaniaku.

Na sukces programu staży zagranicznych pracowało wiele osób, które zaangażowały się w realizację projektu, poświęciły swój wolny czas. Na pochwałę zasługuje postawa młodzieży, która sprostała postawionym im zadaniom, godnie reprezentowała naszą szkołę za granicą, stworzyła wspaniałą atmosferę na praktykach i pozostawiła bardzo miłe wrażenie.Do obejrzenia zdjęć zapraszamy do galerii >> tutaj <<

Galeria projektu


Zapraszamy do obejrzenia fotografii z odbytych staży zagranicznych - GaleriaSpotkanie z uczestnikami i ich rodzicami


Szczegółowe informacje jakie zostały zaprezentowane na spotkaniu z uczestnikami i ich rodzicami - PDF.


Harmonogram


Rozpoczynamy zajęcia językowe i kulturowe wszystkie osoby uczestniczące w projekcie zapraszamy do działu harmonogram


Rozpoczęła się rekrutacja uczestników do projektu


Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami - informacje można uzyskać na podstronie RekrutacjaNOWY PROJEKT STAŻY ZAGRANICZNYCH W MECHANIAKU

 

Od stycznia w Mechaniaku rozpocznie się realizacja nowego projektu, w ramach którego zorganizowane zostaną staże zagraniczne. Działanie skierowane jest do uczniów ZSMiO nr 5 o specjalnościach: technik mechanik, technik informatyk, technik teleinformatyk oraz technik hotelarstwa.

Głównym celem projektu jest stworzenie uczestnikom możliwości zdobycia doświadczenia zawodowego w Hiszpanii i Wielkiej Brytanii, co w przyszłości ma podnieść ich atrakcyjność na lokalnym i regionalnym rynku pracy. Natomiast wiedza, zdobyta w trakcie staży ma za zadanie zmotywować uczestników do dalszego kształcenia w wybranym kierunku oraz nauki języków obcych.

Grupa 30 osób zostanie skierowana do przedsiębiorstw na terenie Wielkiej Brytanii i Hiszpanii. W grudniu rozpocznie się rekrutacja osób chętnych do uczestnictwa w projekcie. Regulamin rekrutacji i uczestnictwa w projekcie dostępny na tablicy ogłoszeń (naprzeciw Sali 117) oraz na stronie internetowej. Po przejściu rekrutacji rozpocznie się etap wytężonej pracy na zajęciach z języka angielskiego dla wszystkich uczestników oraz dodatkowe zajęcia z języka hiszpańskiego dla osób udających się na praktyki do hotelu w Hiszpanii. Kolejnym elementem przygotowania będą 10 godzinne zajęcia przybliżające kulturę brytyjską i hiszpańską.

W maju 2014 roku, 5 mechaników i 5 informatyków wyjedzie do Wielkiej Brytanii, a konkretnie do Portsmouth, na południowym wybrzeżu kraju, gdzie będą zdobywali doświadczenie w branży mechanicznej oraz informatycznej. Pozostała 20 uczniów wyjedzie do Valencii, na wschodnie wybrzeżu Hiszpanii. Tam, z kolei praktyki dla 10 uczniów grupy hotelarskiej, odbywać się będą w sieci hoteli Silken Puerta Valencia. Natomiast 5 mechaników i 5 informatyków, podobnie jak grupa „angielska”, trafi do przedsiębiorstw branży.

W projekcie tym, współpracować będziemy z dwiema firmami pośredniczącymi w załatwianiu wszelkich formalności i spraw za granicą. Firma Esmovia, z powodzeniem działa od wielu lat na terenie Półwyspu Iberyjskiego. Skupia ponad 600 firm prywatnych, kilka wielkich korporacji oraz organizacji pozarządowych.

Na terenie Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii pomagać nam będzie firma Training Vision Ltd. I podobnie poprzedni pośrednik, posiada duże doświadczenie w organizowaniu staży zagranicznych.

Uczestnicy, przez okres 4 tygodni w okresie od 4 maj do 1 czerwca 2014 będą zdobywać wiedzę i nabywać umiejętności praktyczne zgodne z programem praktyk oraz zapotrzebowaniem na lokalnym rynku pracy.

Po odbyciu praktyk i powrocie, uczniowie otrzymają certyfikaty i dokument Europass poświadczający zdobyte doświadczenie, a zarazem otwierający nowe możliwości funkcjonowania w swoim zawodzie.